Saturday 31 March 2012

KATA NAMA KHAS DALAM TEKS

       orang :
     - Encik  Johan
    - Puan  Hawa
   - Hana
    - Huda



Kata Nama Khas


tempat :                        benda :
          Ipoh                            Proton  Saga



MENYEBUT KATA NAMA KHAS

             Encik  Johan

             Puan  Hawa

             Hana

             Huda

             Ipoh

             Proton  Saga

Friday 30 March 2012

CONTOH RANCANGAN MENGAJAR BAHASA MALAYSIA TAHUN 1

RANCANGAN  PENGAJARAN  HARIAN 
BAHASA  MALAYSIA

Tarikh                                : 22 Februari 2012 / Rabu
Mata Pelajaran                 : Bahasa Malaysia                                                                                        
Kelas                                : 1 Cekal   
Masa                                : 4.50 – 5.00 ( 30 minit )
Bilangan Pelajar              :  33 orang
Tajuk                               :   Kata Nama Khas (Saudara-mara Huda)
Kemahiran :
Fokus Utama :           Standard Kandungan   : 
                                  5.1      Memahami dan menggunakan golongan kata dengan
                                                     betul mengikut konteks.
                                 Standard Pembelajaran :
                                 5.1.2   Memahami dan menggunakan kata nama khas yang
                                            mudah dengan betul mengikut konteks.

Fokus Sampingan :  Standard Kandungan  
                                 3.2      Menulis secara mekanis berdasarkan bahan yang
                                            diberi dengan betul dan kemas.
                                 Standard Pembelajaran
                                 3.2.6  Menulis ayat tunggal dengan betul dan tulisan yang kemas

Objektif :  Pada  akhir  pengajaran dan pembelajaran, murid-murid  dapat :
                  1.   memahami dan menggunakan kata nama khas dengan betul
                  2.   menulis ayat tunggal dengan betul dan tulisan yang kemas.

Pengetahuan Sedia Ada :  Murid mempunyai pak cik, mak cik dan sepupu dan biasa
                                          bertemu mereka.
Konsep :  Tatabahasa – Golongan Kata – Kata Nama Khas
Bahan Bantu Belajar :  Gambar, Bahan Internet,  Buku Teks, Lembaran Kerja Penilaian 
Kemahiran Bernilai Tambah :  Kemahiran berfikir  -  Mengecam
                                                Belajar Cara Belajar -  Mendengar dengan berkesan
                                                                                 - Bacaan intensif
Nilai     :     Kasih sayang, Hormat- menghormati


                                                              Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Langkah / Masa
Isi
Pelajaran
Aktiviti
Guru
Aktiviti
        Murid      
Catatan

Set Induksi
(5 minit)



Gambar :
Kereta Perodua Alza
Soalan:
1.Apakah gambar  
  yang kamu
  lihat?

2.Apakah  nama
  kereta tersebut?

3.Di manakah
  kereta itu di-
  buat?










1.Guru mempamerkan
   lima keratan gambar
   kereta  kepada murid.
  



2.Guru meminta lima  
   orang murid untuk 
   mencantumkan
   keratan  gambar
   tersebut di papan
   tulis  secara bergilir.


3.Guru mengemukakan
   soalan kepada murid
   tentang gambar
   yang terhasil dari-
   pada cantuman gam-
   bar yang telah dibuat.

4.Guru mengaitkan  
   gambar dengan tajuk                  
   pelajaran pada hari
   ini iaitu “Kata Nama
   Khas”.



Murid memerha
-tikan keratan gambar tersebut dengan teliti.

Murid mencan-
tumkan keratan gambar tersebut secara bergilir di papan tulis.

Murid menjawab
soalan guru berdasarkan gambar
tersebut.

Murid mendengar dengan teliti penera-
ngan oleh guru.




KBT :
KB :
    - mengecam

Ilmu :
    - Sains dan
      Teknologi

BCB:
    - Mendengar
      dengan        
      berkesan


BBM:
 gambar LCD




Langkah 1
(5 minit)








Teks :
Saudara-mara
Huda
(Halaman  22 Buku Teks )





1.Gurumengarahkan                                 
   murid membuka Buku
   Teks halaman 22.




2.Guru membimbing
   murid membaca  teks
   tersebut dan mema-
   hami ayat yang di-
   baca

Murid membuka teks halaman 22 seperti yang diarahkan oleh
guru.

Murid membaca
teks dengan bimbi-
ngan guru dan memahami ayat ter-
sebut.


BBM:
 Teks








Langkah 2
(10 Minit)



Kata Nama Khas
  - Encik Johan
  - Puan Hawa
  - Hana
  - Huda
  - Ipoh
  - Proton Saga

Soalan :
1.Siapakah nama
   Pak cik Huda?

2.Siapakah nama 
  mak  cik Huda?

3.Siapakah nama
  sepupu Huda?

4.Mereka datang
   dari mana?

5.Mereka naik
  kereta apa?


1.Guru membimbing
   murid mengenal pasti
   kata nama khas
   dalam ayat yang
   dibaca (perkataan
   yang dicetak dengan
   warna biru).



2.Guru meminta murid
   memilih kad perkata-
   an kata nama khas
   yang disebut oleh
   rakan mereka dan
   melekatkannya di
   papan tulis.



5.Guru menyoal murid secara lisan berkaitan teks yang dibaca.




Murid mengecam perkataan yang dicetak dengan warna biru dalam ayat dan menyebut kata nama khas tersebut.

Murid memilih kad perkataan kata nama khas yang disebut oleh rakan mereka
dan melekat-kannya di papan tulis.

Murid menjawab soalan guru secara lisan berpandukan teks yang dibaca







KB :
    - mengecam






Strategi/Teknik:
Penyoalan seluruh kelas

KBT :
BCB ::
- mendengar
  dengan
  berkesan
- mengingat
- bertutur

Langkah 3
(5 minit)


Kata nama khas :
-orang
   (doktor, guru)
-tempat
   (kampung,
    Sekolah)
-benda
   (kasut, telefon)

1.Guru meminta murid
  menyenaraikan dua 
  kata nama khas yang
  lain  bagi orang,
  tempat dan benda
  berdasarkan gambar
  yang diberikan dalam
  lembaran kerja.





2.Guru meminta murid
   menyalin ayat tunggal
   di dalam buku tulis
   dengan betul dan
   tulisan yang kemas.

Murid menyenaraikan dua kata nama khas yang lain bagi orang, tempat dan benda berdasarkan gambar yang diberikan di dalam lembaran kerja.

Murid menyalin ayat tunggal di dalam buku tulis dengan dengan betul dan tulisan yang kemas.



KBT :
KB :
-menjana idea




Penutup
(5 Minit)


Nilai Murni :
  -kasih sayang
  -hormat-
   Menghormati

Kata nama khas:
  -orang
  -tempat
  -benda







.  
1. Guru menyatakan
   nilai murni yang ter-
   dapat dalam teks
   yang telah dipelajari.


2.Guru meminta murid
   menyebut kata nama
   khas yang telah di-
  senaraikan di dalam
  lembaran kerja



3.Guru membuat
   rumusan tentang isi
   pelajaran pada hari
   ini.


Murid mendengar penerangan guru dengan teliti.

Murid menyebut kata nama khas yang telah disenaraikan dalam lembaran kerja.

Murid mendengar dengan teliti rumusan isi pelajaran yang disampaikan oleh guru


BCB :
-mendengar  dengan berkesan







BCB :
-mendengar
 dengan
 berkesan







KATA NAMA KHAS TAHUN 1



Kata nama khas ialah kata nama yang secara khususnya

digunakan untuk menyebut nama orang, nama tempat,

nama benda, nama bangunan, judul buku  dan sebagainya.

Huruf pertama kata nama khas

hendaklah ditulis dengan huruf besar

SELAMAT DATANG

Assalammualaikum..semoga anda dapat manfaatkan blog saya.

      SK Datuk Ismail Saadon nama diberi.
         Sekolahnya indah dan ceria sekali.
             Saya belajar PJJ di UPSI,
               Demi meningkatkan profesionalisme diri.